Informační a kulturní středisko města sídlí na Masarykově náměstí 103 (tel.: 384 721 169). Dostanete tu propagační materiály, tipy na ubytování či kulturní akce a zjistíte otevírací doby institucí a památek. Získáte tu další informace o naučných stezkách, kterými je Třeboňsko protkáno. Užitečné odkazy: www.trebon.cz, www.itrebon.cz nebo www.trebonsko.cz.
Počátky města sahají do poloviny 12. století. Jako první vlastnil tuto původně osadu s názvem Wittingau Vítek z Prčic z rodu Vítkovců. Osada se postupně rozšiřovala, až se stala městem, které v roce 1366 koupili bratři z Rožmberka. Největšího rozmachu dosáhla Třeboň v 16. a na počátku 17. století za vlády Viléma a Petra Voka z Rožmberka.
O rozkvět města se značným dílem zasloužil Jakub Krčín z Jelčan, který vedl rožmberské podnikání. Krčíwww.hospodářské reformy zasáhly město i okolí. Například rybník Svět, u jehož hráze město leží, a další vodní díla v okolí včetně největšího Rožmberku postavil právě on. Toto šťastné období skončilo vpády pasovských vojsk, vymřením Rožmberků a několika zhoubnými požáry. Roku 1660 se stali novými vlastníky třeboňského panství Schwarzenberkové, v jejichž držení zůstalo až do minulého století. Pokračovali v rozšiřování panství a v dobrém hospodaření.
Třeboň je město ležící v Třeboňské pánvi na Zlaté stoce mezi rybníky Svět a Rožmberk. Má necelých 10 000 obyvatel a je lázeňským městem a střediskem CHKO Třeboňsko. Sídlo zde má pivovar Regent, který se rokem založení 1379 řadí mezi nejstarší pivovary na světě. Centrum města je městskou památkovou rezervací. Krajina je chráněna jako Biosférická rezervace Unesco.
Procházka městem
Dominantu města tvoří renesanční zámek, který je v letní sezoně přístupný veřejnosti v několika prohlídkových trasách. V části zámku je státní oblastní archív. Jeho fondy mohou zájemci studovat v badatelně po předchozím ohlášení. Zámek obklopuje rozlehlý park. Na jeho konci stojí ještě původní hradby s katovnou.
Na náměstí je nejvýznamnějším objektem stará radnice z 16. století. Její 31 metrů vysoká věž s ochozem je přístupná. V objektu je i výstavní síň a také barokní divadlo J. K. Tyla, postavené v roce 1832. Kromě pěkných renesančních domů, které třeboňské náměstí lemují, stojí za povšimnutí mariánský sloup vedle kašny – barokní památka kameníka Leopolda Hubera.
Pár kroků od náměstí je dominikánský klášter. Byl založen bratry z Rožmberka v roce 1367 pro kanovníky řádu sv. Augustina. Brzy po založení konventu byly postaveny hlavní klášterní budovy a kostel svatého Jiljí. Jeho zvláštností je dvojlodí, které zde bylo provedeno poprvé v českých zemích. Koncem 14. století byl kostel vyzdoben tabulovými oltářními obrazy od Mistra třeboňského a opukovou sochou Madony s děckem. Podle odborníků je to jeden z nejkrásnějších výtvorů českého sochařství.
Přes hráz rybníka Svět je možné dojít ke Schwarzenberské hrobce. Nechali ji v 70. letech 19. století postavit Jan Adolf II. Schwarzenberg se svou manželkou kněžnou Eleonorou, kteří jsou známí především jako iniciátoři přestavby zámku Hluboká do dnešní novogotické podoby. Hrobka se nachází pod úrovní terénu i hladiny rybníka Svět. Aby voda z písčité půdy neprosakovala základem stavby, byl okolo ní zřízen vzduchový kanál. Hrobku je možné si prohlédnout. V prostorách s dokonalou akustikou se pořádá i řada komorních koncertů.
Třeboň je lázeňské město, fungují tu slatinné lázně Aurora a Berta. Nabízejí komplexní péči pro pacienty s nemocemi pohybového aparátu. Využít můžete nejrůznější druhy masáží, zábalů a koupelí a dalších procedur.